Jak można załatwić dom opieki dla seniora?
Zdarza się, że opieka nad seniorem w domu nie jest możliwa. Wtedy dobrze jest skorzystać z oferty domu opieki dla seniora. Zależnie od możliwości finansowych do wyboru są dwie opcje. Pierwszą z nich jest DPS, czyli dom pomocy społecznej, w którym pobyt jest w części finansowany przez państwo. Drugą możliwością jest skorzystanie z oferty ośrodków prywatnych.
Co trzeba zrobić, aby skorzystać z domu opieki na NFZ?
Aby senior mógł zamieszkać w domu pomocy społecznej, należy podjąć konkretne kroki. Pierwszym etapem jest skompletowanie dokumentów. Składają się one z:
- zaświadczenia lekarza rodzinnego o stanie zdrowia osoby starszej i potrzebie sprawowania nad nią opieki,
- decyzji ZUS o przyznaniu renty lub emerytury,
- podpisanego przez seniora oświadczenia woli o umieszczeniu w ośrodku,
- oświadczenia rodziny wyjaśniającego brak możliwości opieki nad seniorem.
Kolejnym krokiem jest złożenie pisemnego wniosku w ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
Po złożeniu wniosku następuje spotkanie z pracownikiem ośrodka, podczas którego zostaje przeprowadzony wywiad środowiskowy. Po tej wizycie następuje czas na oczekiwanie na decyzję ośrodka. Zwykle trwa to do 30 dni. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, senior zostanie wpisany na listę oczekujących na przyjęcie do ośrodka.
Prywatny dom opieki dla seniora
Aby dostać się do prywatnego domu opieki, nie trzeba spełniać tak wielu wymagań, jak w przypadku publicznych placówek. Dokładne kroki, które należy podjąć, aby senior mógł zostać umieszczony w prywatnej placówce, zależą od konkretnego ośrodka.
Pierwszym etapem jest zgłoszenie seniora do wybranej placówki. Można to zrobić osobiście, telefonicznie lub mailowo. Podobnie jak w przypadku publicznych ośrodków, prywatne domy opieki również mają ograniczoną ilość miejsc, jednak zwykle czas oczekiwania jest znacznie krótszy.
Zwykle konieczne jest przedstawienie dowodu osobistego seniora, dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne, zaświadczenia zdrowotnego od lekarza rodzinnego oraz dokumentacji medycznej.
Ostatnim etapem jest podpisanie umowy z placówką.