Jak wygląda pobyt w domu opieki dla chorych na alzheimera?
Alzheimer dotyka głównie osoby, który ukończyły 65 rok życia. Jest chorobą prowadzącą do nieodwracalnych zmian w mózgu. Ma wpływ na utratę sprawności fizycznej i umysłowej. Postępująca choroba wymaga coraz większego zaangażowania ze strony bliskich. W pewnym momencie konieczna staje się całodobowa opieka. Zajmowanie się chorym jest bardzo obciążające fizycznie i psychicznie. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się skierować bliską osobę do domu opieki.
Jak wygląda opieka nad chorym w różnych stadiach choroby?
Opieka nad chorym różni się w zależności od zaawansowania choroby. W początkowych stadiach chory może mieszkać sam, jednak wraz z postępem choroby jest to coraz mniej wskazane. Senior powinien trafić do ośrodka, gdy przestaje sobie zdawać sprawę z tego, co się dzieje wokół niego i zaczyna być zagrożeniem dla siebie i innych.
W początkowych stadiach choroby istotne jest ćwiczenie mózgu. Odpowiednie zajęcia nie sprawią, że choroba przestanie się rozwijać, ale mogą spowolnić jej rozwój.
Wraz z postępem choroby pojawiają się problemy z dbaniem o siebie. Wtedy konieczna jest pomoc drugiej osoby w ubieraniu się, dbaniu o higienę. Ważne jest, aby rytm dnia seniora był stały i uwzględniał jego potrzeby. U chorych mających problemy z emocjami konieczne może być wdrożenie leków.
W stanie głębokim konieczna jest intensywna opieka nad chorym, czyli zmienianie pampersów, dbanie o niepowstawanie odleżyn itp.
Zajęcia pomocne w chorobie Alzheimera
Chorym w początkowych stadiach choroby pomagają różne aktywności. W naszym prywatnym domu opieki w województwie mazowieckim seniorzy brać udział w różnego typu zajęciach.
Dla osób chorych na Alzheimera dedykowane są różne zajęcia angażujące mózg, takie jak gry pamięciowe, układanie puzzli czy czytanie książek dla osób z chorobą Alzheimera. Pomocne są również zajęcia plastyczne, np. tworzenie kolaży oraz zajęcia muzyczne, czyli śpiewanie czy taniec.
Ważne są również ćwiczenia wspomagające koordynację oko-ręka, czyli np. układanie form z klocków, badanie dłonią różnych faktur czy sortowanie przedmiotów.
U osób chorych istotna jest również aktywność fizyczna i ćwiczenia rehabilitacyjne.